30 Kasım 2009

Altın fiyatları neden düşer veya yükselir?

altın fiyatlarıAltın fiyatlarının inmesinde ve çıkmasında dünyadaki sisteme olan güven duygusu önemli rol oynar. İnsanlar, uygulanan sisteme güveniyorsa, o zaman altından kaçarak başka yatırım araçlarına yönelir.

Altın, genellikle belli bir çizgide gerçek değerini muhafaza edebilen bir değerdir; ama spekülasyona da son derece açıktır. Sistem sağlıklı yürümüyorsa örneğin; savaş gibi olağanüstü durumlarda hemen altına yöneliş başlar. Altın fiyatlarının inişe geçmesinin bir diğer nedeni olarak yeni maden yataklarının bulunması gösterilebilir.

Altın talebi de etkili. Talep çok arz düşükse fiyat yükselir. Güvenli liman faiz, ortalık güllük gülistanlıksa yatırımcılar altından kaçar. Petrol ile altın arasında çok yakın bir ilişki var. Altın, dolar ve petrolün ipleri ABD’nin elindedir. Bizim gibi ülkelerde de düşük kur, yüksek faiz modelini uygulattırıyorlar. Kurlar düşük olunca ithal mallar geliyor ve Türkiye, ithal cenneti oluyor. Böylece hem maldan kazanıyorlar hem de yüksek faiz dolayısıyla dolardan kazanıyor. Bütün olay; “paranın yönünü izle, gerçeğe uzan”. Bizim gibi ülkelerde de paranın yönünü izlememek için ne gerekiyorsa yapılır. Çünkü ekonomi kayıt dışıdır. Kimin eli kimin cebinde bilemezsin. Pazardaki altın fiyatlarında arz ve talep birbirini karşılıyor. Düşüş yok bence. Düşüş neye göre, yani dolara göre mi, altının kendi içindeki klasmana göre mi… Faizler yükseldikçe altın fiyatları düşecek. Altın fiyatlarını tutamamak huzursuzluk halidir, savaş halidir. Savaş halinde kontrol yoktur.

Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

 • dolar yükselince altın ne olur
 • altin fiyati neden duser
 • altinin cikisi neye baglidir

 1. damla
  Ağu 19th, 2011 at 02:42 | #1

  altının fiyatının yükselmesinin sebeplerinden birininde (supply)arzın (demand) talebi karşılayamamasından olduğunu söylediğimde dayım gülmüştü. (çok bilir yaa) şöyle bir sorum olacaktı mesela Türkiye de toplumun altın fiyatlarının çok artacağı yönünde bir endişesi olması durumunda altına rağbet çok olursa bu altın fiyatlarının artışını etkiler mi? Yoksa tamamen ABD bağlı… petrol, poltika, dolar vs.. ilişkili mi? Ayrıca ABD haberlerinden izlediğim kadarıyla 2015′e kadar altında yaklaşık %20lik bir artış bekleniyor

 2. selçuk
  Kas 13th, 2011 at 00:36 | #2

  bence altın tüm dünyadaki spekülatif değişimlere bağlı olarak hareketlenmekte ve uzun bir müddet de artışını beklemekteyim. en güzel mevcut örneği amerika olduğu gibi dünya dengeleri de buna bağlı kurulmuştur. kasım 1 den kasım 11′e kadar altında %4 lük artış’a bağlı olarak dünya gidişatı bu tür küçük artçı krizlenme ile devam ederse kasım 30 itibariyle gramının 110 TL civarlarında seyredeceğini göreceğiz ama bu sadece tahmin…

 3. Abdullah
  May 4th, 2012 at 11:13 | #3

  altın şu an çok inmiş durumda zararda olanlar sabırla beklemeli.-her inişin bir çıkışı vardır-.

 4. alirıza
  Tem 8th, 2013 at 21:07 | #4

  yorumcu arkadaşlar neye dayanarak altın düşecek diyor daha öncede dolar bin liraya düşecek dediler inandık çok zarar eyledim ama altında inanmam hala altın alıyorum daha fazla düşeceğine inanmıyorum

Yorum yaz

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

* Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan altininonsfiyati.com ve editörleri sorumlu tutulamaz.